IGCSE/GCSE/O & A Level/IB/University Student Forum
Qualification => Subject Doubts => GCE AS & A2 Level => Commerce => Topic started by: coco pops on June 03, 2010, 11:52:41 am
-
could any one please help me in question no.19 in may june 09
-
As net profit % of sales =20%
expense b4 dividend % of sales =20%
so exps=800+400-200=1000
1000/sales=80%
sales=1250
so ans=B
-
why is it 80%? (is expenses/sales % + netprofit/sales % =100%)??
sry 2 bother
-
No problem..
NP/sales=20%
so (NP-sales)/sales=80%
dat is expense/sales=80%
80+20=100%
-
o ok thank you
also cld u help me in oct nov 09 varian 1
question 11,23,30
ques no. 16 and 18...these two questions are in variant 2 as well..but they have given diff answers in tht =S
and may june 09 question 16 and 20
thank you once agn
-
Pap1 june09
Q9
Q16
Q19
Q25
Q29
Q30
:'( :'( :'(
plz help
@coco pops may june 09
n q 20: see the share holder has the shares whether he sells them in loss or profit the business wont be affected its only the shareholder whoz going 2 be affected so the ans is D
-
Have you got a copy of the paper I'll go through it and post answers... Got full marks on my Unit 1 exam!
-
yeah
here it is
-
and here the marking scheme
-
@exam
Q9) 63000-36000=27000
purchse ledgr control acc gives creditors..so credit side n tht was understated by 27000
so u add 27000 on credit side n hence answer is D
q)19 is already posted on the thread
q25) 9600/240000 = 0.04 > this is amt fr each share
then (0.04/3.20)*100 = 1.25 > so option A
q29) (F.C/contribtuion per sellin price) = 100,000/0.4
wich gives 250,000 then 250,000/25 =10,000 units
q30) overhead recovered 116000*2.2=255200
261000-252200=5800
as actual(261000) is more than budgeted (252200)
answer is B >.5800 underabsorbed
-
Q9 is D because you need to add the difference into the purchase ledger and minus it from the suspense as this is only a temporary account, therefore needs to be corrected
-
Oh there ya go Coco answered it for ya :)
-
oh thnxxxxxxxxxxxxxxxxx a loooooooottttt for the explanation !!!!! :D :D :D :D
-
o ok thank you
also cld u help me in oct nov 09 varian 1
question 11,23,30
ques no. 16 and 18...these two questions are in variant 2 as well..but they have given diff answers in tht =S
and may june 09 question 16 and 20
thank you once agn
Q11>CL unrealized profit
3000*20/120
=500
Q23> Divid yield=divid per share*nominal value(1)/market value*100
4%=0.16*1/X*100
1/X=0.25
X=4
-
Q30>As u kno absorption costing only affects Cl & op stock..
OAR=(120300-100800)/(28200-25200)
=6.5
-
help plz
Pap12 nov 09 (variant 2 )
Q7
Q8
Q9
Q10
Q12
-
question 7 is A
as the sale is debited instead of being credited whereas the other errors will affect the trial balance
q9
is D
as the opening capital - drawings = 15000-3000=12000
and reduce this amount from the net assets 20000-12000=8000
-
q 10 is c
the formula u have to remeber is closing stock*(factory cost plus/ 100+factory cost plus)
i.e. 3000*(20/ 100+20)= 500
-
q8) ans is A
error 1 is reversal entry so 200 needs to be added on credit side
error 2 dsnt make a diff ..as telephone wil be debit n its entrd in insurance so its debit..so no changes made
error 3 u need to add 10 more to the debit side
so 200 credit 10 debit =190 credit balance
q12) ans is D
opening capital+profit-drawings=closing capital
so that means profit=closing capital+drawings-opening capital
Openin capital= 10000 <year 1s net asset>
drawings=3000
closing capital= 14000 <year 2s net asset>
hence profit = 14000+3000-10000
=7000
-
oh Thanks sooooooooooooo much both of u'll :D:D:D
-
same pap 12 nov 09
Q1
Q17
Q22
Q23
Q29
:-\
-
q29
first get difference betweenclosing stock and opening stock i.e. 28200-25200=3000 units
then
100800/3000=33.6 & 120300/ 3000=40.1
then take the difference between the 2 answers
40.1-33.6=6.5
-
1) ans is B
6000/4 =1500
so 1500 on april n july =3000 + 500 (1500/3 for month of oct)
so 3500 in pnl and 1000 liabilty as it is prepaid revenue
17) bonus issue dsnt raisse bank balance
so 1st u calculate number of shares issued in bonus that is 3000
then no. of rights issue issued that is 7500
7500*1.6=12000 balnce inc by 12000
22) dividen yield=dividen per share * (norminal value/ market value)*100
4%=0.16*(1/X)*100
X=4
23) B..tht ws jst a gues frm me n i gt it rite
29) OAR= (120300-100800)/(28200-25200) =6.5
-
oh Thanks a lottttt agin !! :) :) :)
-
Nov 08 pap1
Q16
Q20
Q22
Q23
Q28
Q30
help again :-[ :-[ :-[
any time b4 gmt 3 am would be gr8 :D
-
how do you calculate working capital cycle?!?!?
may june 06 Q26
-
oct nov 06 Q16,25,26
O/n 08 q27 n 28
Mj 08 q21
-
How waz ur accounting paper?
-
wowa not good :(
-
did u get 4 C's & 3C's in a row.
-
my exam wasn;t that bad.......
pray i will good grades
-
did u get 4 C's & 3C's in a row.
ni i didnt :/
i should have got ??
around what q no !!
i didnt know any answers from 17 - 25 :'( i guessed them actually ot even guessed just randomly marked ! :-\
-
i dont kno which q num, but i waz between 15-25..& i'm sure this shud b correct..
so i'm sure of getting 7 marks..
-
oh 7 wow lol :P
-
i dont remember getting continous C as answers.
if you remember the questions we can discuss the answers here though.
i got 2-3 wrong. :D
it went pretty good.
-
how do u know only 2-3 were wrong ??
-
After the paper,i discussed the answers with friends who have been scoring 25+ in mcqs and are pretty good at accounting.
-
oh thats gr8 then :D
u lucky :)